HiKOKI WR36DB/JRZ 1/2in Multi-Volt Impact Wrench 36V 2 x 2.5Ah Li-ion
Category Impact Wrenches
HIKWR36DBJR
Product Code: HIKWR36DBJR
Specifications:
Bit Holder: 12.7mm (1/2in) Square Friction Ring.
No Load Speed: 0-1,500/min.
Impact Rate: 0-2,800/bpm.
Max. Torque: 1050Nm.
Bolt Capacity: Ordinary: M12-30, HT: M10-24.
Overall Length: 221mm.
Weight: 3.0kg.
The HiKOKI WR36DB/JRZ Multi-Volt Impact Wrench is supplied with:
2 x 18/36V 5.0/2.5Ah Multi-Volt Li-ion Batteries*.
1 x UC18YSL3 Charger.
1 x Case.
*Multi Volt batteries for high power output similar to mains powered tools. Batteries are compatible with existing Hitachi/HiKOKI 18V tools.
Brands include; Stanley, DeWalt and Milwaukee
Category Impact Wrenches
Manufacturer HiKOKI
  • 1 x UC18YSL3 Charger
  • 1 x Case
Compare
Catalog Page Number
388
Categories
Power Tools
Category
Impact Wrenches
Country Of Origin
China
Form
Cordless Impact Wrenches
Impact Rate bpm
Input Power (Battery)
2 x 2.5Ah Li-ion
Max. Torque (Nm)
1050
No Load Speed rpm
Tool Holder
1/2in Square Friction Ring
Type
Impact Wrenches
Voltage
36V
Catalog Page Number
388
Categories
Power Tools
Category
Country Of Origin
China
Form
Cordless Impact Wrenches
Impact Rate bpm
Input Power (Battery)
2 x 2.5Ah Li-ion
Max. Torque (Nm)
1050
No Load Speed rpm
Tool Holder
1/2in Square Friction Ring
Type
Voltage
36V