Bahco 244-22-U7/8-HP Hardpoint Handsaw 550mm (22in) 7 TPI
Category Saws
Product Code: BAH24422N
Available in: 500mm (20in) and 550mm (22in) lengths, and two blade types.
The Bahco 244-22-U7/8-HP Hardpoint Handsaw has the following specification:
Blade Length: 550mm (22in).
Tooth Pitch: 7 TPI.
Type: Universal Hardpoint
Brands include; Stanley, DeWalt and Milwaukee
Category Saws
Manufacturer Bahco
  • Blade Length: 550mm (22in).
  • Tooth Pitch: 7 TPI.
  • Type: Universal Hardpoint
Compare
Catalog Page Number
289
Categories
Hand Tools
Category
Saws
Country Of Origin
Sweden
Dimensions
150x621x27mm
Form
Handsaw
Length
550mm
TPI
7
Type
Saws
Weight
146g
Catalog Page Number
289
Categories
Hand Tools
Category
Country Of Origin
Sweden
Dimensions
150x621x27mm
Form
Handsaw
Length
550mm